Yasa dışı hukuk danışmanının hapis cezası arttı

Yasa dışı hukuk danışmanının hapis cezası arttı

Anasayfa / mesleki hukuk / Yasa dışı hukuk danışmanının hapis cezası arttı
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu üyesi ve Erdemli İlçe Temsilcisi Av. Fahrettin Gürsoy, Avukat Hakları Merkezi Başkanı Av. Elçin Özkan Yiğit ile çok sayıda avukatla birlikte, Erdemli’de yetkisi olmadığı halde yasa dışı hukuki danışmanlık, sigortacılık, aracılık hizmetleri yapan ve Mersin Barosu olarak hakkında suç duyurusunda bulunduğu şirket yetkilisi S.Ç. ‘nin Erdemli 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına vekil olarak katıldı. Mahkeme sanık S.Ç.’ye 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası vererek, sanığın bu kez cezası arttırıldı. Mahkeme ayrıca, cezai indirim yapılmamasına ve afişlerin imha edilmesine karar verdi.

Avukatların yetki alanına girip haksız kazanç sağlayıp, vatandaşları yanlış yönlendirerek zarara uğrattığını tespit ettiği yasa dışı şirket yetkilisi S.Ç. hakkında, Mersin Barosu Başkanlığı tarafından, 27.05.2019 Erdemli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu üzerine, 16.01.2020 tarihinde gerçekleşen duruşmada sanık S.Ç’nin Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesi yollamasıyla 63/3 maddesine muhalefet suçunu işlemesi sebebiyle, alt sınırdan 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, Sanık S.Ç.’nin, eylemini aynı suçu değişik zamanlarda, aynı mağdurlara yönelik birçok kez gerçekleştirdiği gerekçesiyle, cezası takdiren ¼ oranında artırılarak 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

Sanığın sabıka kaydından gözlemlenen suç işleme eğilimleri, kişiliği ve yargılama sürecinde pişmanlık gösterdiğine dair olumlu kanaate ulaşılamadığı göz önünde bulundurularak hakkında cezai indirim yapılmadı. Karar kesinleştiğinde, binaya astıkları devasa afişlerin imha edilmesine karar verildi. 

Kararı değerlendiren Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Hem avukatlarımızın yetkisini hukuksuzca gasp eden, hem de vatandaşları hak kaybına uğratan bu tür ehliyetsiz, yasa dışı  hukuk danışmanlarına gözümüzü kapatmayacağız, onlara da göz açtırmayacağız” dedi.

Kaynak: hukukihaber.net