CMK Avukatlarına zam geliyor!

CMK Avukatlarına zam geliyor!

Anasayfa / mesleki hukuk / CMK Avukatlarına zam geliyor!
hukukhaber.net

Başbakan Binali Yıldırım, dün Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metni Feyzioğlu’nu makamında kabul etti. Yapılan görüşmede gündem, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle soruşturmasına ve kovuşturmasına devam olundan yargılamalarında görevlendirilen CMK Avukatlarının yükünün ağırlığı ve ücret artışı hakkında konuşuldu. Ayrıca Stajyer Avukatların staj süresince ücret almadıkları ve bu konuda İŞKUR’un projesinin değerlendirmeye alınması talep edildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından haklarında FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle dava açılanlardan büyük bölümü avukat bulamıyor. Bu durumda yasa gereği barodan avukat gönderiliyor. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Başbakan Yıldırım ile yaptığı görüşmede 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL kapsamında 40 ila 50 bin davanın görüleceğini ve bunlarda yaklaşık 30 bin avukatın görevlendirileceğini söyledi.

CMK AVUKATLARININ YÜKÜ AĞIR

Feyzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önceden talep ettiğimiz bir randevuydu. Beşiktaş’taki hain terör saldırısı nedeniyle başsağlığı diledik. Çok kısa süre sonra OHAL kapsamında 40-50 bin ceza davası görülecek.O davalarda baro tarafından görevlendirilen yaklaşık 30 bin müdafi çalışacak. Yükün ağırlığını CMK avukatları çekiyor.

BAŞBAKAN VE BAKAN ÜCRET TARİFESİNDEKİ ARTIŞA SICAK BAKIYOR

CMK avukatlarının 2016 yılı tarifesi ağır ceza, istinaf, temyiz dahil brüt 650 lira. 650 lirayı alıyorsun kesinleşene kadar takip edeceksin yıllarca. Bunun neti KDV ve gelir vergisi düştükten sonra 370 lira. 370 liraya bu kadar ağır dosyaları yıllarca takip edecek 40 bin avukat bulamayız. Talebimiz TBB’nin Adalet Bakanlığı tarafından her yıl onaylandıktan sonra yayımlanan asgari ücret tarifesi var, CMK tarifesinin bu tarifeye yükseltilmesi; 3 bin 600 lira. CMK, gerçekten maddi açıdan ihtiyacı olan avukatların aldığı bir iştir. Alanı zengin etmez ama devleti de batırmaz. Çok sıcak baktı. Zaten Adalet Bakanı’nın tavrı da olumlu. Bunun düzeltilmesini bekliyoruz.

ANAYASA GÖRÜŞÜ RAPORLA SUNULACAK

Feyzioğlu, görüşmede yeni anayasa teklifinin gündeme gelip gelmediğine ilişkin bir soru üzerine, “Onu genel olarak konuştuk. Anayasa değişikliği gündemde. Biz de görüşümüzü rapora bağlayarak sunacağız” dedi.

STAJYER AVUKATLARA İŞKUR’DAN ÜCRET VERİLMELİ

Stajyer avukatların durumuyla ilgili de İş-Kur’un imkanlarından yararlanmak istediklerini belirten Feyzioğlu, “Stajyer avukatlar ücret almadan çalışıyorlar. Ama İş-Kur’un iş yerinde meslek edindirmek için bir özel projesi var. Ondan bir mevzuat değişikliği ile yararlanmak mümkün” dedi.

 

Hürriyet

Kaynak: